BLOG

BAŞARININ ANAHTARI

NLP’(Neuro linguistic programming)’nin en önemli varsayımlarından biri: ‘’ Cevapların hepsi bulundu. Sen bir şey yapmak mı istiyorsun? Bunu biri daha önce yapmışsa bunun formülü bulunmuş demektir’’


Bu formülü bilenler altında Mercedes’le TEM yolunu kullanıp hedeflerine ulaşırken, formülü bilmeyenler altlarında Mercedes olsa bile ara sokaklardan gitmeye çalıştıkları ve TEM e çıkış yolunu bilmediklerinden hedeflerine ulaşamıyorlar. 

Çevrenize baktığınızda birileri için şu cümleyi mutlaka kullanmışsınızdır: ‘’ Bu adam bu kadar parayı nasıl kazanıyor? Ben o kadar okul bitirdim, o kadar eğitim aldım ama hala yerimde sayıyorum.’’

İstediği hayatı yaşayabilenlerle yaşayamayanlar arasındaki en büyük fark: ‘’Biri hedeflerine gitmek için TEM’i diğeri ise ara sokakları kullanıyor Neden ara sokakları kullanıyor? Çünkü yolu bilmiyor. Yani formülü bilmiyor.

Peki, arkadaşlar TEM e çıkışı nasıl bulacağız?

Şöyle düşünün. Anneniz size ikindi çayına nefis limonlu bir kek yapmış. Yediniz ve çok beğendiniz. İleride siz de arkadaşlarınıza yapmak için annenizden nasıl yapıldığını öğrenmek istediniz. Anneniz size tarifi verdi. Nasıl yapılacağını da anlattı.

İlk denemenizi yaparsınız. Ununu, şekerini, limonunu koyarsınız ve fırına atarsınız. Piştikten sonra tadına bakarsınız. Ama maalesef annenizinki gibi olmamıştır. İlk denemeniz başarısız olmuştur. Sonra tekrar annenizi ararsınız. Nasıl yaptığınızı anlatırsınız. Bir şeyler eksik olmuştur. Zamanını iyi ayarlayamamışsınızdır. 

Tekrardan tarifi alır bir daha yaparsın. Sonra bir daha ve sonra bir defa daha…

Yaptığın birçok uygulamadan sonra artık annenizin limonlu kekinin tadını tutturmuş olursunuz. 

Başarının yani TEM e çıkışın formülü işte budur:

1-    Hedefini ve ne yapacağına karar vermek.
2-    Hedeflerin ulaşmak birçok deneme yapmak.

Ne kadar çok denersen doğru zamanda, doğru şeyi yapma olasılığın daha da fazla olacaktır.

AMA!!!

Hedeflerimiz için:

-Denesem mi? 
-Yapabilir miyim? 
-Başaramam!
-Ben bunu düşündüm ama başkası çoktan yapmıştır…

Gibi düşüncelere kapıldığınız andan itibaren BİGÜNADASINA gidip kendimize hedeflerimizden vazgeçirecek bahaneler alıp gelirsiniz. BİGÜNADASINA gitmediğiniz takdirde bu durum sizi rahatsız edecek ve hedefleriniz doğrultusunda eylem adımları atmaya zorlayacaktır.

Hayatta istediği sonucu alanlarla alamayanlar arasındaki en büyük fark: istediklerini alanlar ISRAR EDİYOR, alamayanlar VAZ GEÇİYOR…

O ZAMAN HEDEFLERİM İÇİN NE DİYORUZ…

Devam ediyorum…
Israr ediyorum…
İstediğim şeye ulaşana kadar deneyeceğim…
Başarılar

whatsapp